Header


خانه هوشمند چیست؟

انسان همواره به فکر راحت و آسوده تر کردن زندگی خود بوده است و با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و رشد گوشی های ساده به گوشی های هوشمند، کنترل و تسلط انسان بر مسائل مختلف از جمله خانه و سبک زندگی خود بیشتر شده است. در این مقاله قصد داریم به زبان ساده به شما بگوییم خانه ی هوشمند چیست و تفاوت خانه ی هوشمند و خانه های معمولی چیست؟

در خانه ی هوشمند وسایل الکتریکی و برقی به یکدیگر متصل هستند و توسط یک سیستم کنترلی مرکزی یکپارچه کنترل می شوند. در خانه ی هوشمند "راحت بودن" حرف اول را میزند! کنترل همه چیز در دست شماست، از سیستم روشنایی (لامپ ها، هالوژن ها و دیگر نورپردازی های مختلف در مکان های متفاوت) و سیستم سرمایش و گرمایش تا سیستم امنیتی (شامل قفل ها و انواع مانیتورها و دوربین ها) و ... از هر مکانی حتی آن سر دنیا از طریق اینترنت، تماس و یا حتی sms توسط موبایل، تبلت و کامپیوترهای شخصی، کلیدهای هوشمند، نمایشگرهای لمسی(تاچ پنل ها)، ریموت کنترل ها و ... تحت یک سیستم کنترلی امکان پذیر می گردد.


بطور خلاصه شما کارهای زیادی را با زحمتی بسیار کم می توانید انجام دهید. هم چنین می توانید فرامین کنترلی خود را طبق برنامه از پیش تعیین شده و طبق زمان بندی توسط سناریوهایی مانند سناریو خواب، سناریو مسافرت، سناریو مهمانی و ... به سیستم ارسال کرده و تماشاگر خانه ی هوشمند خود باشید که طبق خواسته ی شما و مطابق با عادت های شما کنترل می شود.

خانه های هوشمند نه تنها زندگی را ساده تر، امن تر، راحت تر و سرگرم کننده تر می کند، بلکه می توانند به شما در صرفه جویی انرژی کمک کنند. بهره وری انرژی یکی از مزایای اصلی داشتن یک خانه هوشمند است و می تواند تاثیر بزرگی در هزینه های برق شما داشته باشد. در ساختمان هاي هوشمند با استفاده از سيستم هاي هوشمند كنترل، مصرف انرژي به طرز چشمگيري كاهش مي يابد، که یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بر زندگی شهروندان، سیستم توزیع و انتقال قدرت و محیط زیست تاثیرگذار است.

قلب هر سیستم کنترلی در خانه ی هوشمند، یک کنترل کننده مرکزی می باشد که تمامی تجهیزات خانه ی هوشمند از طریق پروتکل های ارتباطی با سیم و یا بی سیم، با آن ارتباط برقرار میکنند و بخش های گوناگون با یکدیگر و با کنترل کننده ی مرکزی در ارتباطند. در سیستم هوشمندسازی تحت پروتکل KNX امکان این ارتباطات بصورت با سیم و یا بی سیم فراهم میگردد که در صورت امکان تغییر سیم کشی، یک سیستم برق کشی هوشمند برقرار می شوند که موجب دوام، عدم نویزپذیری و دقت بالای سیستم میگردد.


از دیگر مزایای هوشمندسازی ساختمان تحت پروتکل KNX می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمنی بالا و عدم نویزپذیری
  • کیفیت بسیار بالای محصولات دارای استاندارد جهانی
  • سهولت نصب و راه اندازی
  • قابلیت ارتقاء به مرور زمان
  • کنترل از خارج از منزل
  • استفاده ساده محصولات برای کودکان و سالمندان
  • تنوع بی نظیر محصولات با سبد گسترده 124برند جهانی
  • هزینه ی کم نسبت به امکانات و ارزش افزوده ای که به خانه اضافه می شود