77770


بهینه سازی مصرف انرژی
 
سیستم های اتوماسیون می توانند به ما در بهبود زندگی روزمره، امنیت و همچنین بهره وری انرژی در خانه کمک کنند. اما خانه های هوشمند چگونه باعث صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه های برق می شوند؟
خانه های هوشمند نه تنها زندگی را ساده تر، امن تر، راحت تر و سرگرم کننده تر می کند، بلکه می توانند به شما در صرفه جویی انرژی کمک کنند. بهره وری انرژی یکی از مزایای اصلی داشتن یک خانه هوشمند است و می تواند تاثیر بزرگی در هزینه های برق شما داشته باشد. در ساختمان هاي هوشمند با استفاده از سيستم هاي هوشمند كنترل روشنايي ، كنترل پرده ها، کنترل سیستم تهویه، کنترل دوربين‌هاي مداربسته، کنترل سیستم آبیاری گیاهان، كنترل درب ها، كنترل وضعيت هاي اضطراري مثل آتش سوزي، زلزله و ... مصرف انرژي به طرز چشمگيري كاهش مي يابد، که یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بر زندگی شهروندان، سیستم توزیع و انتقال قدرت و محیط زیست تاثیرگذار است. مصرف زیاد انرژی در لوازم و تجهیزات خانه ها و تجهیزات روشنایی و تهویه  باعث شده تا مناطق مسکونی به عنوان مناطقی بحرانی در بحث جبران سازی انرژی به شمار آیند.
 

سیستم کنترل دمای هوشمند قابل برنامه ریزی می تواند تنها بخشی از منزل که مورد نظر شما می باشد را گرم و یا خنک کند. این سیستم با شیوه زندگی روزانه شما سازگار است و می داند که چه میزان درجه حرارت را دوست دارید. در هنگامی که خارج از منزل قرار دارید، سیستم بطور برنامه ریزی شده خاموش می شود و زمانی که مجددا به منزل برگردید، دوباره روشن می گردد. به طور معمول ادعا می شود که حدود 20 تا 30 درصد کاهش مصرف با این سیستم هوشمند قابل دست یابی است. اما مطالعات نشان می دهد که بطور واقع گرایانه 10 تا 12 درصد صرفه جویی در سیستم گرمایش و 15 درصد صرفه جویی در سیستم خنک کننده اتفاق می افتد.
 
سیستم کنترل روشنایی هوشمند نیز ما را قادر به کاهش مصرف انرژی میکند. به این صورت که با خاموش کردن نورهای اضافه در نقاط مختلف خانه و هم چنین عملکرد دیمینگ و کم و زیاد کردن شدت روشنایی با توجه به بهره وری از نور طبیعی خورشید در طول روز موجب کاهش مصرف برق می گردد. ما می توانیم انتخاب کنیم که چراغ ها به صورت برنامه ریزی شده با توجه به برنامه ای که در طول روز داریم روشن شوند و با استفاده از اپلیکیشن ها و برنامه های تلفن همراه آنها را خاموش کنیم.
 
سیستم کنترل هوشمند پرده ها یکی از راه های دیگر  برای جلوگیری از گرم شدن محیط برای رسیدن به دمای مطبوع می باشد که به کمک جلوگیری از تابش نور خورشید به محیط مورد نظر، میزان آفتاب تابیده شده به خانه در طول روز را به حداقل می رساند. به کمک سیستم کنترل کننده پرده ها می توان با فرمان دادن به سیستم کنترلی یکپارچه از طریق موبایل، کلیدهای هوشمند، تبلت و تاچ پنل ها میزان تابش نور را کم و زیاد کرد. حتی می توان به کمک سنسورهای هوشمند، میزان تابش نور را بطور خودکار تشخیص داد تا پرده بصورت خودکار از تابش نور جلوگیری کند. این امر باعث جلوگیری از افزایش دمای خانه و استفاده بیش از اندازه از سیستم تهویه و هم چنین کاهش استفاده از سیستم روشنایی در طول روز در هنگام استفاده از نور طبیعی خورشید می گردد.
با استفاده از سیستم کنترل هوشمند آبیاری نیز می توان از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرد. این سیستم باعث می شود به وسیله موبایل خود بتوانید زمان قطع و وصل شیرهای آب را کنترل و برنامه ریزی کنید و بدین صورت از هدر رفت آب بطور چشم گیری جلوگیری شود.
یک ویژگی خوب برخی از خانه های هوشمند این است که ما را قادر به اندازه گیری مصرف لوازم خانگی می کنند و رویت این گزارش های متناوب مصرف می تواند در کاهش مصرف انرژی مفید باشند. بهره وری انرژی یکی از قوی ترین امتیازات یک خانه هوشمند است و می تواند تفاوت زیادی را در هزینه های انرژی به همراه آورد.