banner hotel2


هتل هوشمند:


یکی از مهمترین گرایش های فناوری در صنعت هتلداری امروز ظهور فناوری هتل های هوشمند است. این فناوری باعث مدرن سازی و سود صاحبان هتل و بهبود نتایج مالی و همچنین آسایش و آرامش مسافران می شود. در این مقاله، شما خواهید دید که یک هتل هوشمند چیست و چرا این فناوری در تمامی نقاط جهان در حال گسترش است؟

هیلتون، ماریوت و سایر مارک های مهم هتل در هنگام ورود به فناوری اتاق هوشمند سریعاً وارد بازار شدند، زیرا این امر می تواند تجربه ی مسافران را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و همچنین عملکرد کارمندان را آسانتر کند و بهبود ببخشد و در هزینه صاحبان هتل نیز صرفه جویی کند.

با استفاده از یک اتاق هوشمند، میهمانان قادر به کنترل اجزای مختلف هستند و اتاق خود را دقیقاً مطابق آنچه دوست دارند، تحت کنترل خود درمی آورند و به اطلاعات مهم مورد نیاز خود سریعتر و آسان تر دست می یابند. در عین حال، همانطور که در بخش بعدی خواهیم خواند، ایجاد یک هتل هوشمند همچنین می تواند مقدار زیادی از هزینه های عملیاتی را کاهش دهد.

 

5 راه هوشمندسازی هتل که هم صاحبان و هم مهمانان از آن سود می برند

  1. اتاق های پایدار تر

سیستم هوشمند به صاحبان هتل این قابلیت را می دهد که با استفاده از یک مانیتور لمسی در اتاق کنترل یا ریموت کنترل ، کلیه چراغهای اتاقها و مشاعات( توسط انواع سنسورهای حرکت و حضور و امکان تعریف زمان)

، سیستم های سرمایشی و گرمایشی کل هتل (با قابلیت تطبیق دمای داخل با محیط خارجی در طول شبانه)

 کنترل و توزیع صوت( از یک یا چند منبع صوتی و قالبیت کنترل توسط کلیدهای هوشمند).

، درب اتاق ها( با به کارگیری از سنسورهای مغناطیسی رایج)و.... را مدیریت نماید
همچنین با استفاده از سنسورهای حساس به حرکت در صورت خالی بودن اتاقها سیستم برقی ( بجز وسایل ضروری مانند یخچال ) خاموش شده و از اتلاف انرژی جلوگیری میکند و به محض ورود فرد به اتاق روشن می گردد. مزیت عمده استفاده این روش یکپارچه بودن آن است . به این معنی که با یک دستگاه مرکزی علاوه بر اطلاع و مدیریت وضعیت چراغها ، درب اتاقها ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، میتوان سیستم های امنیتی مانند نظارت تصویری ، حریق ، نشت گاز ، سرقت را نیز به این سیستم متصل کرد تا از نظر امنیت هتل محیط مناسبی را جهت رفاه مشتریان ارائه دهد. در حالت پیشرفته میتوان یک مانیتور لمسی در هر اتاق تعبیه کرد و مسافران با استفاده از آن کلیه نیازهای خود را برطرف کنند. میبینیم که همه اینها منجر به کاهش صورتحساب انرژی می شوند.

 

  1. ارتقاء سطح شخصی سازی

یک هتل هوشمند همچنین امکاناتی بی نظیر برای شخصی سازی ارائه می دهد. به عنوان نمونه، تلویزیون ها را می توان از راه دور تنظیم کرد تا در هنگام ورود نام میهمانان را به همراه پیام خوشامدگویی نمایش دهند، مهمانان می توانند برای کسب اطلاع از اماکن دیدنی، آدرس و نحوه مراجعه به آنها گرفته تا درخواست سرو چاي و یا دستور تمیز کردن اتاق، روشن و خاموش کردن لامپهاي اتاق در حالتهاي تعریف شده تنها از تاچ پنل و سیستم هوشمند اتاق خود استفاده کنند. در این سیستم مسافرین براي دستیابی به نیازهای خود نیازي به مراجعه حضوري یا تلفنی به پذیرش ندارند و تنها کافی است بر روي مانیتور لمسی درون اتاق خود قسمت مربوطه را لمس نمایند تا بلافاصله درخواست آنها بر روي مانیتور پذیرش به نمایش در آمده و به آن پاسخ داده شود.
با این سیستم براي روشن و خاموش نمودن چراغها، باز و بسته کردن پرده ها، قفل کردن درب، درخواست کمک از پذیرش و.... نیازي به حرکت نمودن حتی از روي تخت خواب نخواهد بود. میهمانان از داخل اتاق خود می توانند از منوهاي صبحانه، ناهار و شام مطلع شده و اطلاعات لازم را برای سفارش آنها کسب کنند
علاوه بر این، هتل ها می توانند توسط تلویزیون ها و بلندگوهای هوشمند می توانند امکان دسترسی به حساب های خود را در سرویس هایی مانند Netflix و Spotify در اختیار مهمانان قرار دهند. در حقیقت، سرویس الکسا برای مهمان نوازی قصد دارد در آینده ای نزدیک ویژگی ای را معرفی کند که مهمانان بتوانند با حساب آمازون خود وارد سیستم شوند و به کتابهای صوتی و فایل های موسیقی خود دسترسی پیدا کنند.

 

  1. دسترسی آسانتر به اطلاعات

برای مشتریان ، یکی دیگر از مزایای مهم فناوری هتل هوشمند ، امکان دستیابی به اطلاعات است. به عنوان مثال ، ممکن است مشتری بتواند از یک مرکز هوشمند برای دسترسی به اطلاعات در مورد دسترسی رستوران استفاده کند. این قابلیت می تواند به سیستم رزرو رستوران هتل متصل شود و داده های به روز را در اختیار شما قرار دهد. همچنین مسئولین هتل دیگر نیازي به نصب اطلاعیه ها و دستورالعملهاي مختلف ندارند زیرا تمامی آنها بر روي مانیتور اتاقها به زبان هاي بین المللی قابل نمایش می باشد. مزیت مهم سیستم در جهت رفاه مشتریان این است که با یکبار مراجعه به هتل هوشمند ، اطلاعات فرد در سیستم ذخیره شده و در مراجعات بعدي از مشتری به نحو شایسته اي استقبال خواهد شد.
 

4.تصمیم گیری مبتنی بر داده

ضروری است افرادی که در صنعت هتلداری هستند از سیستم های هوشمند هتل، به ویژه در مورد محافظت از حریم خصوصی مسافران استفاده کنند. میهمانان می توانند درخواستهاي معمول خود مانند درخواست نظاف اتاق، درخواست خشک شویی، درخواست تماس از پذیرش و ... را ازطریق همین مانیتور به سادگی به پذیرش منتقل نماید.

سیستم ایمنی هوشمند نیز با استفاده از سنسورها، تمامی خطراتی نظیر آتش سوزی، نشت گاز نشت آب و ... را سریعا از طریق تلفن و یا با ارسال پیام کوتاه بر روی موبایل به مدیریت و مسئولین هتل و اعلام خطر در صفحه تاچ پنل به اطلاع مهمانان می رساند. سیستم امنیتی با داشتن سنسورهای تشخیص حرکت، سنسورهای در و پنجره، سنسورهای شکسته شدن شیشه و... هر گونه خطری را به اطلاع بخش کنترل می رساند. علاوه بر این مسئولین هتل می توانند توسط دوربین های مداربسته کلیه مجموعه هتل را زیر نظر داشته باشند و در مواقع لازم به تصاویر ضبط شده دسترسی پیدا کنند.


5.تعمیرات و هزینه ها

خطا درعملکرد تجهیزات و خدمات در هر نقطه از هتل که باشد قابل دسترس مسئولین قرار خواهد گرفت، تنظیم دماي آب گرم و سرد با توجه به دماي محیط، قابلیت دریافت فرمان از راه دور براي روشن و خاموش کردن موتورهاي الکتریکی، کنترل درجه حرارت، نمایش وضعیت جاري تجهیزات متصل به سیستم به صورت جدول وگرافیکی، مدیریت مصرف انرژي در مواقع حضور و یا عدم حضور میهمانان در اتاق از جمله قابلیتهاي سیستم هاي هوشمند می باشد .

ترکیب ذخیره پول و ذخیره انرژی در شش هتل به شرح زیر است

  • حجم ریالی ذخیره انرژی : 4.644.160.000
  • ذخیره انرژی الکتریکی: MWH 1148
  • ذخیره آب : 6220000 گالن
  • کاهش انتشار Co2: تن 163
  • زمان بازگشت سرمایه : 2.5 سالبنابراین در هتل هوشمند با استفا ده از تکنولوژی ها و سرویس ها و قطعات هوشمند سازی برای بهبود کیفیت اقامت هتل و کسبمشتری بیشتر برای هتل داران تلاش شده است. مزایای این  هوشمند سازی به طور خلاصه شامل  جذب بیشتر مشتری با لوکس تر  و زیبا تر شدن هتل، کنترل هوشمند کلیه تاسیسات هتل (کنترل سیستم روشنایی و گرمایشی-سرمایشی  و سیستم صوتی از راه دور)، ایمن تر شدن هتل شما با استفاده از قطعات هوشمند(سیستم امنیتی و دزدگیر و کنترل سیستم اعلام و اطفاء حر) و همچنین کاهش هزینه های هتل با بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از قطعات هوشمند به جای نیروی انسانی است.

 

شرکت نوین توسعه اسپرلوس آماده همکاری با کارفرمایان محترم جهت هوشمندسازی هتل های در حال ساخت و یا ساخته شده در راستای بهبود امنیت و افزایش رفاه مسافرین محترم می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.