وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

زندگی ساده تر برای معلولان با کنترل توسط KNX و صدا!

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (6 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

sperloossmartlife

سیستم اتوماسیون خانه نقش بسزایی در کیفیت و آسایش زندگی خواهد داشت، اما در خانه ی برنارد مولر بطوری متفاوت! 

برنارد مولر یک کارآفرین هلندی است، او در سال 2010 به بیماری ALS که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مرکزی(مغز و نخاع) ودستگاه عصبی محیطیمی‌شود، مبتلا شد. برنارد مولر پیش از این به بیزینس با مدل های تجاری جدید در شرکت خدمات دریایی در بندر روتردام مشغول بود. اما اکنون مهارت های کارآفرینی خود را تنها برای درک بیماری و یا شاید غلبه بر آن اعمال می کند. او بزرگترین پروژه تحقیق ژنتیکی ALS را آغاز کرده است و در زمینه درمان ALS نیز مشارکت دارد. اینکه برنارد می تواند به طور مستقل کارهای خود را در خانه انجام دهد، مدیون اتوماسیون KNX و ارتباط با کنترل صدای Thinka است.

"سیری، نور آشپزخانه را روشن کن"، "سیری، درب پاسیو را باز کن"، با جمله هایی مانند این مولر می تواند کارهای خود را در خانه انجام دهد. او از صندلی چرخدار استفاده می کند و فقط نیروی خیلی کمی در دستان خود دارد و استفاده از کلیدها و یا گوشی هوشمند برایش دشوار است. برای بسیاری، کنترل امکانات خانه با استفاده از صدا بسیار لوکس است. اما برای او، این یک ضرورت است. این امر، اساس بازسازی و تجهیز فنی خانه اش در Willemstad شد. هدف، ایجاد یک خانه مراقبتی مملو از تکنولوژی پیشرفته نبود و تنها یک محیط مدرن برای زندگی با تجهیزات مفید و مورد نیاز، مد نظر بود. این خانه هوشمند با همکاری معمارانو سیستم KNX Domoticom، برای معلولان مجهز شد.

 

Screenshot 373

 •    راه حل های سفارشی

این پروژه شامل یک صندلی چرخدار مجزا، درهای کشویی با موتور الکتریکی، یک آسانسور شیشه ای بزرگ و بسیاری از عملکردهای مهم و کاربردی ساختمان است. حتی کنترل درایو تنظیم کننده تخت خواب توسط KNX بصورت هوشمند کنترل می شود. سیستم اتوماسیون برای کنترل هوشمند روشنایی، پرده ها، کنترل گرمایش با توجه به دمای اتاق، آتش نشانی و همچنین کنترل تخت خواب و بالابر تخت مورد استفاده قرار گرفته است. در ابتدا، با استفاده از عملگرهای KNX، کامپیوتر شخصی و نرم افزار Iridium، زندگی برای مولر راحت تر شده بود اما با افزایش ضعف در دستان و بازوها، مولر تصمیم به استفاده از کنترل صدای Thinka به عنوان یک گزینه کنترلی دیگر گرفت. پل ارتباطی دستیار صدای سیری و اتوماسیون خانگیKNX ، تبدیل دستورات صوتی به تلگرام KNX برای فرآیندهای کنترلی مربوطه است. برای انجام این امر، برنامه KNX باید برای سازگاری با برنامه های مرتبط، با پارامترهای دستگاه تطبیق داده شود. مولر با این امکانات خوشحال تر است و می گوید: "به کمک این تکنولوژی من برای هر فعالیت و حرکت کوچکی وابسته به دیگران نیستم و نیازی به کمک ندارم". علاوه بر این، کنترل صدا، مزایای بیشتری در ارتباطات، اطلاعات و هم چنین فراهم کردن سرگرمی دارد.

 •    تکنولوژی حمایتی بیشتر

اگربرنارد مولر بخواهد با صندلی چرخدار خود به طبقه بالایی برود، فقط باید آن را اعلام کند تا بالابر شروع به کار کند. درب اتاق خواب با کمک یک آشکارساز حضور در هنگام ورود باز شده و موقعیت تخت خواب مورد نظر نیز با صدا تنظیم می گردد، همچنین روشنایی و تلویزیون (سیستم صوتی تصویری) را می توان براحتی کنترل و اداره کرد. با این وجود پایانی برای نوآوری وجود ندارد! مولر معتقد است که به زودی به تکنولوژی بیشتری نیاز دارد تا او را ساپورت کند. او یک اهرم عملیاتی برای اتصال به صندلی چرخدار خود بصورت یک بازوی ربات در نظر گرفته است. یک تکنولوژی کنترلی جدید باید الگوهای ثابت شده را به دستورات روشن تبدیل کند. مولر در این زمینه تحقیقات جدیدی را شروع کرده و در حال حاضر با توسعه دهندگان Thinka همکاری می کند. این پروژه شامل سیستم های کنترل روشنایی، پرده، سیستم سرمایش و گرمایش و  تهویهمطبوع (سیستم تهویه هوا) است.

 •    رهایی از برف و یخ بطور اتوماتیک

اتاق تمرینات ورزشی، اتاق پزشکی و اتاق کار توسط سیستم های کنترلی با صرفه جویی در مصرف انرژی کنترل می شوند. روشنایی در اتاق پزشکی، راهروها، پله ها و برای سیستم های بیرونی، به صورت اتوماتیک براساس برنامه از پیش تعیین شده و یا حضور فرد فعال می گردد. سیستم های روشنایی اضطراری توسط دروازه های KNX / DALI کنترل می شوند. سیستم کنترل پرده شامل اتوماسیون مرکزی حفاظت از باد و باران و تنظیم کننده ی وضعیت در تعامل با نور وسیستم HVAC است. کنترل به صورت دستی با دکمه ها، پنل ها و با استفاده از سرور های وب، با تبلت و تلفن های هوشمند انجام می شود. همچنین برای جلوگیری از یخ زدن مسیرهای عبوری در برف و یخ، KNX از گرمایش کف توسط عبور آب گرم در ورودی ها و مسیرهای دسترسی استفاده کرده است. این یک عملکرد مهم در ماه های زمستان و بدون خورشید است. در این فرآیند یک کنترل کننده WAGO PLC و یک ماژولKNX، به کمک یک سنسور دمای سطح زمین، به عنوان واحد کنترل مرکزی عمل می کنند. این کنترل کننده همچنین غلظت CO2 و داده های سیستم خنک کننده را بررسی می کند و به این ترتیب شیرهای سیستم تهویه مطبوع را کنترل می کند.

 Screenshot 374

مزایای KNX در این پروژه:

 • اتوماسیون خانه
 • قابل انطباق با نیازهای شخصی
 • انعطاف پذیر برای توابع خاص
 • شبیه سازی مرورگر  Iridium
 • پشتیبانی و کمک به زندگی

نکات فنی برجسته:

 • ارتباط با کنترل صدای سیری
 •  iPad در صندلی چرخدار برای کنترل از طریق شبیه سازی
 • کنترل تختخواب با توالی فرمان امن

برنامه های کاربردی:

 • روشنایی
 • پرده
 • سیستم های تهویه مطبوع
 • کنترل درب
 • کنترل رسانه

قطعات KNX:

 • تعداد: 50

برندهای KNX مورد استفاده:

 • Basalte: پوش باتن 
 • Hager : عملگرهاو سایر تجهیزات تابلویی
 • Thinka : کنترل صدا
 • Zennio : ماژول منطقی

شرکت های اجرایی:

پیمانکار و سیستم انتگرال:

Domoticom، 6372 DV Landgraaf،

www.domoticom.nl

 

 

مرجع:

https://www.KNX.org/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب