وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

سنسورها در خانه ی هوشمند

4.7142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.71 (7 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

smarthomesperloos

 در یک خانه ی هوشمند تمامی تعاملات بین سیستم ها توسط سنسورها تشخیص و انجام میشوند و میتوان گفت با نصب سنسورها شما یک نگهبان و خدمتکار مخفی در خانه ی خود خواهید داشت. در هر خانه ی هوشمند با توجه به نیاز و سلیقه سنسورهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند که هر کدام مزایای خود را دارند، در این مطلب ما به بررسی مهم ترین آنها که برای هوشمندسازی یک ساختمان ضروری هستند، می پردازیم.

1-سنسور حرکتی و تشخیص حضور

سنسورهای حرکتی و تشخیص حضور همانطور که از نام آنها مشخص است برای تشخیص حضور و یا حرکت افراد در یک محیط استفاده می شوند. از این سنسورها در سیستم روشنایی برای روشن و خاموش شدن لامپ ها در هنگام ورود و خروج افراد استفاده می شود و در سیستم های امنیتی برای تشخیص حضور در هنگام فعال سازی سناریو خروج از منزل می توانند مورد استفاده قرار گیرند و موجب روشن شدن آلارم امنیتی در محیط شوند، و یا می توانید از این سنسورها برای اماکنی که میخواهید از ورود و خروج افراد مطلع شوید استفاده کنید، مثلا اگر نمیخواهید کودک و یا حیوان خانگی شما وارد محدوده ی استخر شود می توانید آنرا تحت کنترل داشته باشید.

gvsmotion

 این سنسورها در کنترل سیستم سرمایش و گرمایش نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند که در صورت حضور در محیط سیستم فعال باشد و در صورت عدم حضور در منزل سیستم به حالت اقتصادی غیرفعال شود.

 

2-سنسور شدت روشنایی

سنسورهای روشنایی یکی از سنسورهایی هستند که در صرفه جویی انرژی در خانه های هوشمند نقش بسزایی دارند، این سنسورها با توجه به شدت نور طبیعی محیط،  میزان روشنایی اضافی مورد نیاز را تنظیم می کنند. بطور مثال در هنگام روز که منزل شما توسط نور خورشید روشن میگردد لامپ های منزل خاموش و یا کم نور میگردند و در هنگام غروب آفتاب لامپ ها روشن میشوند.

احتمالا برای شما هم زیاد اتفاق افتاده که فراموش کنید لامپ های منزل را در هنگاه خروج از منزل خاموش کنید، با تعامل سنسور روشنایی و سنسور تشخیص حشور شما دیگر نگرانی بابت این موضوع نخواهید داشت و میتوانید سیستم روشنایی را تحت کنترل خود داشته باشید.

scn lsd0101 brightness sensor controller with constant level light intensity

 

3-سنسور اعلام حریق و نشت گاز

سنسور های اعلام حریق بنا به استفاده دارای انواع مختلفی هستند، مانند سنسور دود، سنسور حرارت، سنسور کیفیت هوا و سنسورهای ترکیبی. سنسورهای دود و کیفیت هوا به محض تشخیص دود و یا آلاینده ها در هر فضایی، شما را توسط سیستم هوشمند مطلع میکنند. سنسورهای حرارتی نیز در صورت بوجود آمدن اختلاف دمای ناگهانی در محیط، سیستم را آگاه می سازند.

 scn mgsup01 air qualityco2 sensor white matt finish

 

4-سنسور دما و حرارت

سنسورهای دما می توانند در تعامل با سیستم تهویه هوشمند و یا سنسور درب و پنجره خانه موجب جلوگیری از هدررفت انرژی گردند، و میزان حرارت داخل و خارج منزل را اندازه گیری کنند و در اختیار سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند شما قرار دهند. به این صورت که اگر دمای منزل سردتر از میزان تعیین شده بود سیستم سرمایشی خاموش شود و یا درجه ی آن تغییر کند. این سنسورها میتوانند در سیستم آبیاری هوشمند گیاهان نیز مورد استفاده قرار گیرند و برای تنظیم میزان ابیاری استفاده شوند.

scn ws3hw01 weather station zennio k n xtra

 

5-سنسور درب و پنجره

سنسورهای درب و پنجره ای گونه ای از سنسورهای حرکتی می باشند. اما آنها قابلیت این را دارند که در صورت حضور فردی در آستانه ی درب و پنجره ها سیستم دوربین مداربسته و یا آیفون تصویری و همچنین سیستم امنیتی شما را فعال کنند و شما بتوانید از حضور افرادد مطلع شوید. همچنین می توانید در هنگام خروج از خانه از بسته یا باز بودن تمامی درب و پنجره های منزل مطلع شویدو

 

6-سنسور رطوبت خاک

این سنسورها برای سیستم آبیاری هوشمند گیاهان مورد نیاز است و همانطور که از نام آنها پیداست برای اندازه گیری میزان رطوبت و آب موجود در خاک مورد استفاده قرار می گیرند و دیگر نیازی نیست در هنگام سفر نگران آبیاری گیاهان خود در منزل باشید.

 scn rs1r01 rain sensor

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب