وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

نوآوری در صنعت ساختمان

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (4 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

smartsperloos

صنعت ساختمان سازی و صنایع مربوط به خانه سازی مانند دیگر صنایع روز به روز در حال پیشرفت و دگرگونی است و اگر نگاهی اجمالی به این صنعت در چند دهه ی اخیر داشته باشیم شاهد این دگرگونی و رشد در تمامی جهات مانند مصالح ساختمانی جدید، تکنولوژی های کنترلی و امنیتی جدید و ... خواهیم بود. در این مقاله به 7 نوآوری در صنعت ساختمان در سال 2019 اشاره خواهیم کرد.

 مصالح جدید در کنار تکنولوژی های ساخت و ساز جدید (مانند استفاده از اینترنت اشیاء (IOT)) به یاری آمده اند تا زندگی را برای انسان ها آسان تر و امن تر کنند.

سیستم های یکپارچه برای کنترل و مدیریت ساختمان ها یکی از دگرگونی های صنعت ساختمان است. سیستم مدیریت ساختمان یا BMS با کنترل یکپارچه سیستم دما، سیستم روشنایی، پرده ها، دوربین های مداربسته، سیستم اعلان و اطفاء حریق و ... علاوه بر کمک به انسان ها برای داشتن زندگی با رفاه و آسایش بیشتر، موجب کاهش چشمگیر مصرف انرژی در ساختمان ها می گردد.

اکنون با 7 نوآوری جدید در صنعت ساختمان در سال 2019 به نقل از سایت اتودسک آشنا میشویم که هریک را به اختصار توضیح خواهیم داد:

بتن با خاصیت خودترمیمی (بتن ترمیم شونده) Self-healing concrete

یکی از پر کاربردترین مصالح ساخت و ساز سیمان است که می تواند تأثیرانی منفی بر محیط زیست داشته باشد. امروزه محققان نوعی میکروکپسول آهکی ساخته اند که هنگامیکه آب وارد ترک های موجود بر سطح آن می شود حفره ی ایجاد شده را پر میکند و انسجام بنا حفظ می شود.

پل حرارتی Thermal bridging

کاهش مصرف انرژی توسط عایق ها در صنعت ساختمان بسیار مهم است و کاهش انتقال گرما از دیوارها و سطوح ساختمان باعث جلوگیری از اتلاف انرژی میگردد. به تازگی ناسا نوعی ژل عایق تولید کرده است که می تواند اتلاف انرژی را تا 40% کاهش دهد. بنابراین میتوان باصرف کمترین انرژی دمای ساختمان را به میزان مطلوب رساند.

 

شیشه های فتوولتائیک Photovoltaic glaze

برق مورد نیاز هر ساختمان از تبدیل انرژی خورشیدی تابیده شده بر سطوح فتوولتائیک آن ساختمان قابل تأمین است. امروزه با تولید صفحه های فتوولتائیک بی رنگ، استفاده از این صفحات در سطوح و شیشه ها و دیوارهای ساختمان امکان پذیر شده است.

 

تولید برق از انرژی جنبشی قدم ها Kinetic Footfall

از دیگر نوآوری های مفید در مبحث بهینه سازی انرژی ساختمان ها، تولید برق و انرژی الکتریکی از انرژی جنبشی ایجاد شده از قدم زدن عابران می باشد که بیشتر برای اماکن پرتردد و شلوغ مانند ایستگاه های مترو و .. می باشد. بطور مثال در یک استادیوم فوتبال در برزیل با استفاده از این تکنولوژی توانسته اند انرژی مورد نیاز برای چراغ های دور زمین را فراهم کنند.

 

تولید انرژی از ماشین های در حال حرکت Kinetic Roads

تکنولوژی تولید برق از انرژی ترمز و چرخ ها در جاده نیز نوآوری دیگری است که در مبحث بهینه سازی انرژی در دانشگاه پلی تکنیک میلان در حال تحقیق است و در جاده های ایتالیا در حال تست می باشد.

 

نرم افزارهای پیش گو (محاسب) Predictive Software

یکپارچگی و استحکام سازه ها به عواملی مانند کیفیت مصالح استفاده شده، چگونگی ساخت و مونتاژ آنها بستگی دارد و پیش بینی و تحلیل آن با نرم افزارهای پیشرفته ای مانند ANYSYS (که در ساخت استادیوم ویمبلی انگلستان استفاده شد) قابل انجام است.

 

مدل سازی سه بعدی D Modelling3

مدل سازی سه بعدی از وضعیت شهر و اماکن و ساختمان ها، به پیش بینی اشکال و مسیرها و هم چنین مصرف انرژی و شبکه های انرژی کمک میکند.

 

مرجع:

https://www.bacpress.com/

 https://www.constructible.trimble.com

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب