وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

انواع هوشمندسازی ساختمان

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (4 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

smart home protocol

اغلب فعالیت های انجام شده در خانه هوشمند براساس تبادل اطلاعات بین تجهیزات مختلف شبکه استوار استجدا از اینکه تجهیزات با چه توپولوژی شبکه ای به هم متصل شده اند؛ جهت برقراری ارتباط بین دو نقطه در شبکه لازم است که آن ها زبان یکدیگر را بفهمند. می توان گفت پروتکل زبان ارتباطی بین نقاط مختلف یک شبکه است. تجهیزات مورد استفاده در یک شبکه برای برقراری ارتباط با یکدیگر از اصول و استانداردهای خاصی تبعیت می کنند. بنابراین پروتکل یعنی استاندارد برقراری ارتباط بین نقاط مختلف یک شبکه. 

انواع پروتکل های ارتباطی و مقایسه آنها:

پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند را می توان در دو گروه پروتکل های با سیم و پروتکل های بی سیم دسته بندی کرد. میتوان گفت تفاوت در انواع پروتکل های باسیم در نوع سیم مورد استفاده در آنها و تفاوت در انواع پروتکل های بی سیم در فرکانس کاری آنها می باشد. از مهم ترین انواع پروتکل های با سیم میتوان به KNX، ModBus و S-Bus و از انواع پروتکل های بی سیم میتوان به Zigbee، ZWave  و WiFi اشاره کرد که در ادامه به معرفی مختصری از هر کدام میپردازیم:

KNX logo logotype پروتکل KNX:

یکی از محبوب‌ترین پروتکل‌ها برای اتوماسیون ساختمان که تجهیزات مختلف از قبیل سنسور ها، عملگرها، کنترلرها و ترمینالها را به یکدیگر متصل می کند. پروتکل KNX یا همان Konnex در ابتدا با نام پروتکل   EIB در سال 1990 در سیستم هوشمند سازی ساختمان مطرح شد و سپس به KNX تغییر نام پیدا کرد. ویژگی اصلی و برتری این پروتکل به انواع دیگر، این است که این پروتکل یک توپولوژی غیرمتمرکز است، یعنی سیستم از یک واحد مرکزی عمل نمی‌کند،  بدین معنی  که هر واحد متصل به اکو سیستم KNX  خودش می باشد و به بخش‌های دیگر وابسته نیست. این ویژگی سبب میشود که هزینه توسعه سیستم کاهش پیدا کرده و همچنین در صورتیکه یک واحد با شکست مواجه شود یعنی دچار اختلال ، قطعی و … شود ، باقی واحدهای این پروتکل به کار خود ادامه میدهند و اختلالی در سیستم بوجود نمی آید. عدم نویزپذیری، عدم توانایی در حک، تنوع برند و طراحی تجهیزات با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه، قابلیت ترکیب کنترل دستی و هوشمند بطور همزمان و ... از دیگر مزایای سیستم هوشمندسازی ساختمان تحت این پروتکل میباشد.


z wave logo

پروتکل Z-Wave 

Z-WAVE یکی از پروتکل های ارتباطی بی سیم خانه هوشمند می باشد که از طریق اینترنت و به وسیله یک gateway  یا یک دستگاه کنترل کننده مرکزی کنترل میشود. پروتکل Z-Wave به صورت بی سیم کار می کند و برای استفاده از آن به هیچ گونه تغییری در سیم کشی ساختمان احتیاج نیست و با قیمتی در حدود نصف قیمت پروتکل های دیگر و با کیفیت انتقال و امنیت بالا یک روش ساده و قابل اعتماد برای کنترل مواردی چون روشنایی، سیستم امنیتی، سینمای خانگی، پنجره های اتوماتیک و میباشد.

پروتکل ZigBee:8e44ab614958d15a823ad8e778c38a4d

این پروتکل در سال 2112 میلادی ا ز سوی گروه صنعتی اتحاد ZigBee تحت عنوان استانداردی بر مبنای شبکه های بی سیم خصوصی جهت به کار گیری اتوماسیون از نوع خانگی ، صنعتی و تجاری به ثبت رسید.اپ ZigBee استانداردي است که براي ارتباط بی سیم با فواصل کم استفاده می شود و پروتکلی دو سویه است که با مصرف انرژي کم و هزینه پایین بین دستگاه هاي الکتریکی ارتباط برقرار می کند. به کمک این تکنولوژي کنترل تمامی قسمت هاي منزل مانند: تنظیم درجه حرارت، میزان رطوبت ، کنترل نور و می تواند انجام شود. این پروتکل توان عملیاتی 6 برابر سریع تر از Z-Wave را دارد و همچنین قابلیت اتصال به یک یا چند شبکه را دارد و کنترلر مرکزی آن قادر به ذخیره اطلاعات در مورد شبکه است.

پروتکل S-Bus:logo 1

Smart-BUS یا به اختصارS-Bus ، بوسیله این پروتکل تمامی سیستمهای موجود در هوشمند سازی ساختمان به صورت منظم و یکپارچه قابل کنترل می باشند. سیستم کنترل مرکزی بوسیله رایانه ، گوشی تلفن همراه ، تبلت ، و با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی قابل کنترل هستند. با استفادهاز توپولوژیS-Bus می‌توانبه۲۵۰دستگاهدریککابلمتصل شدکهمی‌تواندبهطول۱۲۰۰متر برسد   . S-Bus  دارای اتصالبسیارانعطاف‌پذیریاست و همچنینمی‌تواندبایکحلقهآزادیاحلقهبسته،توپولوژیستاره‌ای،یاحتیGraid کارکند.  این پروتکل برمبنای سرعت پاسخگوئی بالا ، مصرف بهینه انرژی و افزایش انعطاف پذیری بالا تشکیل شده است ولی از لحاظ جهانی اعتبار چندانی ندارد.

پروتکل ModBus:modbus protocol logo w422

شبکه ModBusیک پروتکل ارتباطی است که کاربرد اولیه آن برای استفاده در PLC ها بود ولی بتدریج بعنوان یک استاندارد ارتباطی پذیرفته شد و بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون آن را پشتیبانی کردند. در حال حاضر ModBus بصورت یک استاندارد باز درآمده است که محصولات سازندگان مختلف به سهولت توسط این پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

WIFI

 

پروتکل WiFi:

از بین هوشمندسازی های بی سیم بالا سیستم Wi-Fi نسبت به سایرین مقرون به صرفه تر بود و امکان دسترسی به آن بیشتر است به همین خاطر از این سیستم در خانه های هوشمند بیشتر استفاده می شود. در این سیستم قطعات کنترلی مختلف مانند کلیدها و نمایشگرها بدون نیاز به سیم کشی و توسط شبکه اینترنت از طریق مودم WiFi با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند و این ارتباط تنها توسط یک ماژول کوچک که در پشت کلیدها نصب شده است برقرار می شود. این پروتکل در کنار قیمت بسیار مناسب و ساده بودن نصب و راه اندازی دارای معایبی چون نویزپذیری و قابلیت هک شدن می باشد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب