وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

کابل KNX

4.3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.30 (5 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

knxcable

در هوشمندسازی ساختمان تحت پروتکل KNX علاوه بر کلیدهای هوشمند، نمایشگرها (تاچ پنل)، سنسورها، عملگرها و ...، عضو حیاتی و ضروری دیگری به نام کابل KNX وجود دارد که نقش رابط بین تجهیزات خانه هوشمند تحت پروتکل KNX را ایفا میکند.

کابل های کی ان ایکس از گروه کابل های bus هستند و بصورت مفتولی از زوج سیم های برهم تنیده شده تولید می شوند. زوج سیم اصلی این کابل ها به رنگ قرمز- مشکی میباشند که وظیفه تغذیه و انتقال اطلاعات را از مرکز سیستم به واحدهای مختلف خانه هوشمند برعهده دارند. در کنار زوج سیم اصلی، یک جفت سیم کمکی به رنگ سفید-زرد نیز به عنوان جفت سیم رزرو موجود است که میتوانند برای انتقال تغذیه کمکی برخی تجهیزات هوشمند و همچنین در صورت خرابی و یا قطعی زوج سیم اصلی مورد استفاده قرار گیرند و نیاز به سیم کشی مجدد را در صورت قطعی از  بین ببرند.

کابل های KNX با روکشی نرم از جنس PVC و به رنگ سبز میباشند و سطح مقطع آنها 0.8 میلیمتر میباشد. سرعت انتقال در این کابل ها بسیار حائز اهمیت بوده و طبق استاندارد KNX این سرعت برابر 9600 بیت بر ثانیه (9600 Bit per Second) می باشد.

در ادامه به معرفی انواع کابل های KNX موجود و موارد استفاده هر کدام میپردازیم:

11. کابل TP1 KNX (سبز یا سفید)

از 4 رشته مفتولی بصورت دو زوج در هم تنیده شده به رنگ های مشکی- قرمز و سفید-زرد تولید شده است که دارای یک صفحه فویل آلومینیمی و یک روکش نایلونی شفاف می باشد که توسط یک جلد سبز یا سفید رنگ LSHF پوشیده شده اند. این کابل با سطح مقطع 2 x 2 x 0.8 میلیمتر آزمایش و تایید شده توسط استاندارد KNX برای تمامی ارتباطات تحت این پروتکل هوشمندسازی ساختمان میباشد و در رول های 100 یا 250 متری موجود است.

به طور کلی، کابل سبز KNX برای سیم کشی تمام تجهیزات تحت پروتکل KNX استفاده می شود و نوع سفیدرنگ آن برای اجرا تابلوهای بیرونی و ... استفاده میشود.

 این کابل برای همه سیستم ها و اتصالات تحت پروتکل KNX قابل استفاده و مناسب است، مگر اینکه در موارد و شرایطی خاص نیاز به استفاده از انواع دیگر کایل های KNX  که در ادامه معرفی میشوند وجود داشته باشد.

 

22. کابل KNX 1 Pair (سبز)

این کابل مشابه کابل TP1 میباشد با این تفاوت که فقط دارای یک جفت سیم به رنگ قرمز-مشکی است. کابل تک جفت 1 Pair نیز  دارای یک صفحه فویل آلومینیمی میباشد و در پوشش سبزرنگ PVC در رول های 100 یا 250 متری موجود است.

این کابل کوچکتر و سبک تر از کابل دوزوج بوده که باعث می شود هم در فضای اشغالی و هم در هزینه صرفه جویی شود. همچنین به عنوان یک کابل جامپر انتخابی ایده آل است چون انعطاف پذیری بیشتر و قطر کمتری دارد. بدلیل انعطاف پذیری بیشتر نسبت به کابل TP1، این کابل گزینه ی مناسبی برای سیم کشی رک ها نیز میباشد.

 

 33. کابل KNX Duct Grade TP1 (مشکی)

این کابل همان کابل TP1 است که علاوه بر روکش سبز رنگ دارای یک پوشش اضافی بیرونی ضد آب و پلی اتیلن به رنگ مشکی میباشد که در برابر اشعه ماورا بنفش UV، مقاوم است.

کابل دو جفت Duct Grade TP1 مشکی کی ان ایکس برای سیم کشی های خارجی که در برابر آفتاب و اشعه UV باشند و یا داخل داکت ها استفاده میشود و بصورت متری به مقدار مورد نیاز به فروش میرسد.

 

 

 44. کابل KNX Steel Armoured Exterior Grade (مشکی)

این مدل کابل KNX نیز همان کابل TP1 است که این بار در یک غلاف داخلی PE و سیم های استیل گالوانیزه 0.9 میلی متر جامد قرار گرفته و در یک پوشش ضد آب قرار دارد.

کابل KNX دو جفت با پوشش زرهی مشکی برای تاسیساتی که امکان آسیب فیزیکی، خرابی و یا حمله جوندگان برای حالت دفن مستقیم در زمین وجود دارد، مناسب است و بصورت متری به مقدار مورد نیاز به فروش میرسد.

 

 

55. کابل KNX مورد تایید LU (سبز با نوار سفید)

کابل KNX مورد تأیید LU آخرین آزمایشات زیرزمینی لندن را پشت سر گذاشته و به طور مستقل توسط BRE-Global Ltd (مؤسسه تحقیقات و پژوهش ساختمان) آزمایش شده است.

این کابل با نوار سفید مشخص روی غلاف سبز قابل تشخیص میباشد و برای کاربردهای زیرزمینی لندن قابل استفاده است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب