وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

بایدها و نبایدهای جانمایی ترموستات در خانه هوشمند

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (2 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

thermostatguy

ترموستات حکم کلید کنترل کننده ی سیستم گرمایش و سرمایشی خانه را دارد و  بدون آن، سیستم شما نمی داند چه موقع خانه را سرد یا گرم کند. ترموستات دمای هوای محیط را می خواند و آن را با دمای مطلوب و مورد نظر شما برای خانه مقایسه می کند و هنگامی که دمای حس شده با دمای تعیین شده مطابقت نداشته باشد، سیگنالی را به سیستم گرمایش/ سرمایش خانه شما ارسال می کند تا دما را به حالت مطلوب تنظیم کند.

دقت دمای حس شده توسط ترموستات برای نگه داشتن خانه هوشمند در حالت مطلوب بسیار حائز اهمیت است و یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این دقت اندازه گیری، مکانی است که ترموستات در آن نصب می شود. در ادامه نکاتی مهم برای نصب و جانمایی ترموستات در خانه هوشمند را بررسی میکنیم:

1. نزدیک پنجره یا درب قرار ندهید

نواحی اطراف پنجره ها و درها احتمالاً دارای نوسانات دمایی قابل توجهی هستند. درب و پنجره ها در طول شبانه روز دائماً باز و بسته می شوند و باتوجه به فصل، دمای محیط را بالا و پایین می کنند.

اگر ترموستات در نزدیکی درب و یا پنجره ها قرار داشته باشد، می تواند سیستم سرمایش و گرمایش یا تهویه مطبوع را مجبور کند بدون اینکه به سطح مطلوب مورد نظر شما برسد، مرتباً خاموش و روشن شود.

2. روی یک دیوار داخلی قرار دهید

ترموستات برای اندازه گیری میانگین دمای خانه هوشمند در نظر گرفته شده است، بنابراین منطقی است که آن را در یکی از مناطق میانی خانه خود و دور از نقاطی که تغییرات آب و هوایی بیشتری دارند، قرار دهید. دیوارهای داخلی مانند دیوار اتاق نشیمن یا اتاق TV روم که معمولاً در بسیاری از خانه ها پرکاربردترین اتاق ها هستند و در آنها کنترل درجه حرارت مطلوب حائز اهمیت است، برای نصب ترموستات مناسب میباشند.

3. زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید

اگر ترموستات در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گرفته باشد، مطمئناً دمای خوانده شده نادرست خواهد بود. حتی در یک روز زمستانی سرد، شما با نشستن جلوی پنجره در وجود آفتاب، می توانید حس گرم تری از نقاط دیگر داشته باشید. وقتی ترموستات در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گیرد نیز این گرما را حس می کند و ممکن است فرمان فعال شدن سیستم گرمایشی را صادر نکند و یا حتی به اشتباه سیستم سرمایش را فعال کند!!

بخاطر داشته باشید که این قانون در مورد نورگیرها نیز صدق می کند، بنابراین مطمئن شوید که ترموستات مستقیماً مورد تابش نور نباشد.

4. نزدیک دریچه های خروجی هوا قرار ندهید

دریچه های هوا مکان هایی هستند که هوای گرم یا خنک از سیستم سرمایش و گرمایش وارد فضای خانه هوشمند شما می شود. اگر ترموستات شما نزدیک یک دریچه قرار داشته باشد، بدلیل قرار گرفتن در معرض هوای ورودی گرم یا سرد، دمای خوانده شده توسط آن نادرست خواهد بود. این مسأله هم مانند قرار دادن ترموستات در نزدیکی پنجره یا درب باعث به اشتباه افتادن ترموستات در قرائت دمای محیط میشود.

5. در ارتفاع 130 تا 155 سانتیمتری (52-60 اینچ) از سطح زمین قرار دهید

نکته ی دیگر برای اطمینان از این که ترموستات دمای متوسط هوا را اندازه می گیرد قرار دادن آن در فاصله ی   130 تا 155 متری (52-60 اینچ) بالاتر از کف زمین است.

گرما با افزایش ارتفاع افزایش می یابد، بنابراین در محل پایین تر از 130 سانتیمتر ممکن است دما پایینتر از حالت واقعی و در محل بالاتراز 160 سانتیمتر دما بالاتر از حالت موجود خوانده شود.

6. ترموستات با قابلیت اضافه نمودن سنسور اضافی نصب کنید

برخی از ترموستات های جدید تحت عنوان ترموستات های هوشمند، مشکلات ناشی از جانمایی اشتباه ترموستات را با یک سنسور از راه دور برطرف می کنند. بنابراین، اگر ترموستات خانه شما  در یک نقطه اشتباه قرار گرفته است، می توانید از سنسور ریموت برای خواندن دما در یک نقطه مناسب استفاده کنید و یا می توانید دما را به طور متوسط بین دمای خوانده شده توسط ترموستات و دمای خوانده شده توسط سنسور تنظیم کنید.

 

چیدمان و طراحی هر خانه متفاوت است، بنابراین قانون و جواب مشخصی برای محل دقیق قرار دادن ترموستات وجود ندارد، اما بطور کلی این قوانین را برای جانمایی ترموستات به خاطر بسپارید:

 

ترموستات را در این مکانها نصب کنید:

در یک نقطه مرکزی

روی یک دیوار داخلی در اتاق هایی که بیشترین استفاده را دارند

در فاصله 130 تا 155 سانتیمتری (52-60 اینچ) از سطح زمین

 

ترموستات را در این مکانها نصب نکنید:

بالای رادیاتور

در معرض آفتاب مستقیم

در آشپزخانه

نزدیک پنجره ها، درها و نورگیرها

در راهرو

بالای خروجی و دریچه های هوا

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب