وبلاگ هوشمند سازی ساختمان اسپرلوس

دلایل هوشمند سازی ساختمان با پروتکل KNX

4.71875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.72 (16 رای ها)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

KNX یک استاندارد بین‌المللی کنترل ساختمان است که تنها با استفاده از یک ابزار نرم‌افزاری، هماهنگی و برنامه‌ریزی رنجی از محصولات که توسط چندین تولید کننده در سر تا سر جهان تولید می شوند را امکان پذیر می کند.

KNX تنها استاندارد باز برای کنترل ساختمان و اتوماسیون است و می تواند صرفه جویی عمده‌ای در انرژی تا 60% داشته باشد و به طور قابل توجهی ترکیبات کربنی ساختمان را کاهش می دهد. این یک تکنولوژی سبز ماندگار است که می تواند هم در ساختمان های کوچک و هم در ساختمان های بزرگ اعمال شود .

پروتکل KNX استاندارد های جهانی زیر را اخذ کرده است :

  • استاندارد اروپایی (CENELEC EN 50090 AND CEN EN 13321-1)
  • استاندارد بینالمللی (ISO/IEC 14543-3)
  • استاندارد چینی(GB/Z 20965)
  • استاندارد آمریکایی (ANSI/ASHRAE 135)

پروتکل KNX توسط بسیاری از تولید کنندگان به کار گرفته شده است که با هم گستره وسیعی از محصولات تایید شدهی KNX را برای کاربردهای مختلف کنترل ساختمان شامل روشنایی، HVAC، دزدگیر، سیستم صوت تصویری، وسایل خانگی، کنترل پرده/سایه بان و کنترل اتوماتیک پنجره، مدیریت نمای بیرونی، مدیریت و کنترل انرژی، اندازهگیری و برنامه های نظارتی را فراهم می کنند .

مزایای اصلی KNX:

  • KNX یک پروتکل باز جهانی است که قابل توسعه و پیشرفت می باشد .
  •  KNXبا ارئه گواهی تایید محصول ، تضمین سازگاری بین محصولات را تایید می کند .
  • KNX میتواند برای تمام کاربردها در کنترل خانه و ساختمان استفاده گردد و برای استفاده در هر نوع ساختمانی مناسب است.
  • KNX چندین وسیله ارتباطاتی را پشتیبانی می کند.
  • KNX می تواند به سیستم های دیگر متصل شود
  • KNX از هر نوع تکنولوژی سختافزاری و نرم افزاری مستقل است.

با انتخاب از این گستره وسیع تکنولوژی، متصدیان KNX، پیمانکاران KNX و توسعه دهندگان KNX می توانند راهکار کنترل جامعی را با ترکیب دستگاه های استاندارد که کاملا با هم سازگار بوده و با استفاده از نرم افزار ETS برنامهریزی می شوند را تولید نمایند. چرا که تمام محصولات به یک زبان صحبت می کنند، می توانند در یک شبکه با هم ارتباط بر قرار کنند، این منجر به سیم کشی کمتر و کارایی بیشتر می گردد.

چون KNX چنین رنج گستره ای از کارکردها را در بر می گیرد، به این معنا است که کابل کشی شبکه ساده تر خواهد بود. دستگاه های تحت پروتکلKNX عموما از طریق کابل باس سبز رنگ KNX/EIB با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ( مانند twisted pair) اما می توانند تحت باس رادیویی (wireless)، اترنت (کابل کشی ساختمان ساخته شده)، فیبر نوری و گاها power line نیز کار کنند.

KNX در حال معرفی شدن گسترده از طرف پیمانکاران و کاربران به عنوان یک راهکار باز بسیار مطلوب برای کاربرد های مختلف کنترل ساختمان است. معایب راهکارهای اختصاصی یا کنترل های تحت سخت افزار های مختلف به طور گسترده  در حال شناخته شدن هستند. یکی از مهم ترین فاکتورهای کنترل و اتوماسیون ساختمان این است که بدانید پیشتیبانی همیشه در دسترس است و این که سیستم تا چندین سال منسوخ نخواهد شد. با KNX این تضمین می شود که در سرتاسر جهان کمپانی های تایید شده و تعلیم دیده هستند که در هر سطحی برای تمامی پروژه ها از یک خانه کوچک گرفته تا یک فرودگاه بین المللی خدمات پشتیبانی ارائه می دهند .

برای توسعه دهنده، سیستم های کنترل بخش مهمی از یک ساختمان یا خانه مدرن را دارند. آن ها روش بسیار مقرون به صرفه برای حفاظت از انرژی بوده و ارزش بیشتری برای توسعه دهنده ایجاد می کند و تجربه بهتری برای ساکنین ساختمان ایجاد می کنند.

از لحاظ صرفه جویی در انرژی حائز اهمیت است که از منابع انرژی محدود جهان موثر ترین استفاده انجام گیرد. سیستم کنترل یک روش بسیار مقرون به صرفهای برای اطمینان از مصرف انرژی محافظت شده است. برای مثال یک سیستم کنترل روشنایی KNX می تواند به سادگی به نحوی تنظیم گردد که چراغ را تنها زمانی که فردی در اتاق هست روشن کند و یا سطح نور طبیعی را برای دیم کردن نظارت کند یا زمانی که روشنایی کافی موجود است چراغ ها را خاموش کند.

وقتی بحث به تجربه کاربری می رسد، تکنولوژی بسیار سریع رو به رشد می باشد که در واقع کاربر هم همین انتظار را دارد. در صنعت ساختمان ویژگی هایی که ما از یک هتل درجه یک انتظار داریم، در ساختمان های مسکونی نیز در حال نصب شدن هستند. به کارفرما های مکان های تجاری هر روز برای کنترل محیط خود راهکارهای بیشتری ارائه می شود.

انعطاف پذیری مزیت بسیار مهم راهکارهای پروتکل KNX می باشد. هنگامی که نیاز به تغییر در محیط ساختمان وجود داشته باشد راهکار کنترل تطبیق پذیر این امکان را می دهد که تغییرات با کمترین میزان تخریب انجام گیرد. ساختمان های مدرن دائما در حال تغییر و تطبیق هستند تا برای نیاز ساکنین و فعالیت های کسب و کار متناسب پیکربندی شوند. بنابراین سیستم کنترل باید تطبیق پذیر باشد.

با KNX، دیگر نیاز به نگرانی درباره مشکلات گذشته مانند تخریب، سیم کشی دوباره، اتلاف یا اضافه شدن سخت افزار نیست با KNX یک سیستم می تواند به سادگی توسط یک مهندس به وسیله لپتاپ دوباره برنامه ریزی گردد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عضویت در خبر نامه

برای اطلاع از آخرین اخرین اخبار هوشمند سازی ، نمایشگاه های ایران و جهان ، تخفیف های مناسبتی و برای استفاده از مطالب آموزشی هوشمند سازی در خبرنامه ثبت نام کنید.

آخرین مطالب